O sobie w trzech słowach – psycholog, manager, podróżnik.

Jestem absolwentem psychologii klinicznej, choć studiowałem też psychologię społeczną, antropologię kulturową, a nawet ekonomię (zarządzanie). W każdej z tych dziedzin starałem się zrozumieć świat widziany z punktu widzenia realnego człowieka, a nie tylko z perspektywy sztucznych założeń i często oderwanych od rzeczywistości teorii. Nie było to łatwe, bo polski system edukacji premiuje sztywne regułki i trzymanie się utartych schematów. Ostatecznie uznałem, że nie widzę przed sobą kariery naukowej i poszedłem zupełnie inną ścieżką.


Obecnie zajmuję się marketingiem, ale nie o nim zamierzam pisać w swoich tekstach. Blogów poświęconych tej tematyce są setki i – prawdę mówiąc – zwykle jest to przelewanie z pustego w próżne przy użyciu coraz to nowych, mądrze brzmiących neologizmów. Na Trzecim Dnie skupiam się głównie na psychologii głębi, choć czasem zahaczam też obficie o antropologię i inne ujęcia, które charakteryzują świat ludzi. Kiedyś pisałem też więcej o obserwacjach ze swoich podróży, ale zauważyłem, że czytelnicy wolą dowiedzieć się raczej czegoś o sobie samych, niż o obyczajach takich na przykład saharyjskich Maurów (dla których piękne kobiety to tylko te z dużą nadwagą). O tej bardziej wnikliwej psychologii marketingu i perswazji postanowiłem nie pisać wcale, bo jest to wiedza dość fachowa, a poza tym w tej branży ostatecznie największe znaczenie ma i tak nie tyle wiedza, co wyczucie, intuicja i umiejętność logicznego myślenia – a tego nie da się nabyć czytając nawet najlepsze teksty.

Ogólnie interesuje mnie człowiek w całej swojej złożoności i skomplikowaniu swojego wewnętrznego świata. To pokłosie wykształcenia, ale też moich własnych doświadczeń z psychoanalizą, której się poddałem. I nie mam tu na myśli jej klasycznej freudowskiej odmiany, tylko rozwinięte podejście eklektyczne, łączące wiele nurtów i sposobów myślenia o człowieku. To pryzmat, przez który będę opisywać na tym blogu wiele elementów świata.

Ale nie jedyny. Interesuje mnie też ujęcie psychologii społecznej, ewolucyjnej oraz antropologii kulturowej. O tym wszystkim będziecie mogli przeczytać na Trzecim Dnie – blogu, na którym będę się starał przedstawiać rzeczy według maksymy samego Einsteina: ”Tak prosto, jak to tylko możliwe. Ale nie prościej.”

Adam Gabryelów

 

kontakt: trzecie.dno@gmail.com